kurs na doniczkę w stylu vintage
CO BĘDZIE POTRZEBNE:
CO BĘDZIE POTRZEBNE:
DONICZKA,
SERWETKA,
FARBA AKRYLOWA W ODPOWIEDNIM KOLORZE JAKI GŁOWNA BAZA,
CZARNA FARBA
KLEJ DECOUPAGE,
LAKIER AKRYLOWY,
PAPIER ŚCIERNY ŚREDNIOZIARNISTY (NP. 260),
PASTA POSTARZAJĄCA LUB PATYNA,
GĄBECZKA,
PĘDZEL,
SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW,
WACIKI KOSMETYCZNE.
1. Zaczynamy od zeszlifowania doniczki papierem ściernym. Dzięki temu farba będzie się lepiej trzymała podłoża. Możemy też użyć podkładu.
2. Następnie nakładamy farbę gąbeczką, ja pierwsze dwie warstwy pokrywam białą farbą. Musimy poczekać aż każda warstwa dobrze wyschnie (można podsuszać suszarką do włosów).
Tak wygląda doniczka po nałożeniu dwóch warstw białej farby. Widać gdzie nie-gdzie niedomalowania dlatego należy nałożyć jeszcze jedną warstwę farby. Tutaj zmieniam już kolor farby na słoneczny (użyłam do tego barwnika). Wskazówka, kolor farby powinien by jak najbardziej podobny tła serwetki, dzięki temu motyw ładnie się wtopi i nie będzie widać granic.
- Następną rzeczą jaką musimy zrobić to wydzieranie motywów kwiatowych z serwetki, najlepiej wydzierać serwetkę tak, aby pozostawało jak najmniej tła. Można też wyciąć motywy za pomocą nożyczek do paznokci, ale wtedy trzeba pamiętać, że wycinamy tylko wzdłuż granicy motywu. Inaczej nasza ozdabiana praca nie będzie estetyczna, gdyż motyw nie wtopi się ładnie w tło pracy.
- Gdy już mamy gotowy motywy rozdzielamy pierwszą warstwę serwetki z nadrukiem od reszty. Czyli dwie warstwy wyrzucamy jedna y motywem zostaje.
- Następnie przyklejamy nasz motyw na doniczkę za pomocą kleju do decoupage lub rozcieńczonego wikolu. Możemy to zrobić pędzelkiem lub palcami. Kleimy pod i na motywie. Czekamy do wyschnięcia. Należy uważać, by nie porobiły się zagniotki i serwetka się nie pomarszczyła.
- Teraz przechodzimy do kropkowania naszej pracy. Robię to za pomocą szczoteczki do zębów i czarnej farby. Nakładam na wilgotną szczoteczkę troszkę farby a następnie ”pstrykam” na pracę. Wskazówka: najpierw spróbuj tego na kartce papieru i sprawdź jaki uzyskach efekt.
- Teraz papierem ściernym usuwamy pozostałość serwetki. Szlifujemy na brzegach, na granicy przyklejonej serwetki i tej, której chcemy się pozbyć.
- Teraz nakładamy kilka warstw lakieru akrylowego za pomocą pędzla. Musimy poczekać aż każda warstwa dobrze wyschnie (tutaj już lepiej niż podsuszać suszarką). Co kilka warstw można przeszlifować doniczkę drobnoziarnistym papierem ścierny, by wyrównać powierzchnie i uzyskać ładniejszy efekt.
9. Ostatni etap to nałożenie pasty postarzającej lub patyny. Nakładam troszkę pasty na wacik a następnie rozcieram na doniczce. Możemy uzyskać równe efekty – zależy od naszej wyobraźni. Ja na górze i dole doniczki nałożyłam trochę więcej pasty przez co uzyskałam cieniowania.
10. To wszystko. Mam nadzieję, że mój kursik Wam pomoże. W razie pytań bardzo proszę pisać – chętnie pomogę. Miłej i owocnej zabawy!
Dzięki!!! Nareszcie skumałam o co w tym chodzi :)
OdpowiedzUsuń